Choroby Paznokci - laserowe leczenie

Leczenie grzybicy paznokci

 • badanie mykologiczne (jeżeli nie było wykonywane, pobieramy mały fragment paznokcia i wysyłamy do badania labolatoryjnego aby upewnić się czy infekcja istnieje). Czas oczekiwania na wynik ok 3- 4 tyg.
 • Specjalistyczne zabiegi oczyszczające płytkę paznokcia
 • Zalecenia pielęgnacyjne i farmakologiczne (miejscowe i czasami doustne)
 • Laserowe leczenie infekcji grzybiczej po przez naświetlanie płytki laserem, który przenika przez nią głębiej i niszczy zarodnię oraz cała infekcję. Zabieg odczuwany jest jako drobne igiełki i nie wymaga znieczulenia. Jest tzw. metodą bezkontaktową, czyli promień lasera kierowany jest z odległości co sprawia, że zabieg jest higieniczny. Wykonywany jest seryjnie ok 1 raz na tydzień. W zależności od wieku i tempa wrozstu paznokcia, zwykle niezbędne jest ok 5 zabiegów. Do zabiegów wykorzystujemy profesjonalny laser madyczny Nd:YAG Fotona Dualis Sp lub drugi laser Nd:YAG Q-switched Fotona QX max

Choroby Paznokci - co może nas zaniepokoić?

Zdrowe i zadbane paznokcie są naszą wizytówką i moga świadczyć o stanie naszego zdrowia. Jeżeli zmieniają barwę, kruszą się lub ulegają odkształceniu to wówczas manifestują nie tylko defekt estetyczny ale również zmiany w naszym organizmie. Różnego rodzaju zmiany mogą również być uwarunkowane złą pielęgnacją, obuwiem czy zabiegami zdobiącymi płytkę paznokcia, które często przyczyniają się do osłabienia i zainfekowania tej okolicy.

Przykładowe objawy zmiany zabarwienia paznokci i nasze zalecenia:

 • Blade paznokcie - mogą być objawem anemii, niewydolności krążenia lub niedożywienia
 • Ciemne plamki - mogą wskazywać problemy z watrobą np. jej zapalenie
 • Białe paznokcie - świadczą o tzw. "bielactwie prawdziwym paznokcia", niedoborach wapnia, białka czy niewydolności krążenia
 • Białe plamki- stanowią obraz tzw. kwitnienia paznokcia, które najczesciej jest skutkiem mikrourazów.
 • Żółty kolor - może być spowodowany przebarwieniem, wywołanym zdobieniem paznokci czerwonym lakierem lub paleniem tytoniu (w tym przypadku również palce mogą ulec zażółceniu). Żółty kolor paznokci to również początki GRZYBICY, po którym dodatkowo występuje łamliwość i kruszenie. Aby odróżnić wspomniane schorzenia, pobieramy "zeskrobiny" z paznokcia i wysyłamy do labolatorium w celu potwierdzenia diagnozy.
 • Sine paznokcie - świadczą o niedotlenieniu, które może być wyniekiem przewlekłych chorób krążeniowo-oddechowych lub tzw. Choroby Raynauda, którą na naszej wizycie dermatologicznej można zdiagnozować.
 • Brązowe plamy - jest to najczęściej podpłytkowy krwiak spowodowany urazem (który na miejscu odbarczamy i oczyszczamy) lub objaw zaburzeń w obrębie tarczycy
 • Czarny paznokieć - jest wynikiem bolącego urazu lub nowotworem złośliwym jakim jest CZERNIAK. Jeżeli mamy wątpiwości (nie pamietamy urazu a paznokieć jest czarny) zalecami pilną wiztę dermatologiczną.

Przykładowe objawy deformacji paznokci i nasze zalecenia

 • Pomarszczenie i pofałdowanie paznokci - jest najczęściej następstwem uszkodzenia macierzy paznokcia czyli komórek, które odpowiadają za jego prawidłowe formułowanie.  Może być to spowodowane urazem (inwanizyjnym manicure/pedicure, stłuczeniem) lub chorobą reumatolidalną jaką jest zapalenie stawów lub łuszczyca. U stóp może być powodowane noszeniem ciasnego obuwia.
 • Rozdwajanie i kruszenie - najczęściej manifetuje problemy z tarczycą (zwykle niedoczynność). Stosujemy w tym przypadku specjalne zabiegi kosmetologiczne wzmacniające płytkę paznokcia.
 • Łamliwość z żółtawym zabarwieniem - Jest to najczęściej objaw GRZYBICY paznokci, którą aby stwierdzić pobieramy próbkę do badania labolatoryjnego i sprawdzamy wynik (ok 3- 4 tyg.) Jeżeli wynik jest pozytywny co świadczy o infekcji grzybiczej, dopiero wprowadzamy leczenie farmakologiczne oraz zabiegowe jakim jest laserowe leczenie laserem Nd:YAG Fotona (1 x na tydzień ok 5 zabiegów) oraz specjalne oczyszczanie płytki paznokcia i odpowiednia pielęgnacja.
 • Pogrubienie paznokcia - defekt estetyczny, który następuje zwykle z wiekiem lub może być objawem łuszczycy. Przed zabiegami zdobiącymi warto jednak skonsultować się  z dermatologiem aby wykluczyć również typowy objaw dla tych zmian jakim jest liszaj płaski.
 • Podłużne  bruzdy - mogą być objawem mikrourazów w obrębie macierzy ( np. po inwazyjnym wycinaniu skórek) lub co gorsza objawem chorób zakaźnych i i zaburzeń hormonalnych. Przed korekcją i zdobieniem takich paznokci zalecamy konsultację kosmetologiczno-podologiczą i lekarską.
 • Rurkowate, szponiaste, wklęsłe - deformacja wzrostu paznokci spowodowana najczęściej złym skracaniem, niewłaściwym obuwiem oraz uwarunkowaniami genetycznymi. Może być również wynikiem anemii czy nie doborów żelaza (paznokcie wklęsłe). W przypadku tych deformacji stosujemy specjalistyczne zabiegi podologiczne korygujące wzrost paznokcia.
 • Zanokcica - często bolesne zakażenie wymagające wizyty lekarskiej i leczenia. W ostrych przypadkach usuwamy chirurgicznie paznokieć.