Laserowe usuwanie tatuażu

Różnorodność substancji użytych do wykonania tatuażu ma decydujący wpływ na efektywność zabiegów laserowych. Jest wiele mitów o tym, który kolor schodzi szybciej, który wolniej. Z doświadczenia wiemy, że kolorowe tatuaże schodzą najszybciej, najtrudniej usunąć jest czarne wykonane z sadzy i henny. Wymienione składniki (tlenki metali i substancje barwiące) są pigmentami i barwnikami zarejestrowanymi i dopuszczonymi do produkcji "farb" przeznaczonych do tatuaży (również kosmetyków i farb do włosów). Niestety jest też wiele "producentów ", którzy prawdopodobnie nierejestrują swoich "farb do tatuaży" i wprowadzają do obrotu, dawne tatuaże były masowo wykonywane na takich produktach. Grozi to nie tylko ryzykiem alergii, toksycznego odczynu ale również brakiem możliwości usunięcia  ich bez śladu. Warto o to zapytać osobę wykonującą tatuaż, zachować sobie dane z fiolki (która jest używana do tatuażu), aby w przyszłości uniknąć problemów zdrowotnych i bezpiecznie usunąć tatuaż.

Ewa Kilian-Pięta

Mechanizm nieinwazyjnego laserowego usuwania tatuażu:

W usuwaniu tatuaży stosujemy lasery emitujące impulsy rzędu nanosekund, określane jako Q-Switched. Lasery nanosekundowe emitują bardzo dużą dawkę energii w krótkim czasie co powoduje usuniecie (rozbicie na drobne cząsteczki) barwnika lub pigmentu, bez powodowania
blizny, natomiast impulsy milisekundowe (lasery bez funkcji Q-Switched) powodują już termiczne uszkodzenie naświetlanego obszaru. W przypadku laserów pracujących w trybie Q-Switched tempo przekazywania energii jest tak duże, że powoduje fotomechaniczne (fotoakustyczne) rozbicie pigmentu/barwnika na drobniejsze cząstki. Fragmenty rozdrobnionego barwnika, znajdujące się w głębszych warstwach ulegają eliminacji na drodze fagocytozy "wchłonięciu". Ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera z funkcją Q-Switched nie powoduje termicznego (oparzenia) uszkodzenia okolicznych tkanek.

Co warto wiedzieć przed laserowym usuwaniem tatuażu?

Mamy świadomość, że informację o rodzaju substancji chemicznych użytych do wprowadzenia w tkanki podczas wykonywania tatuażu, nie są zwykle udzielane podczas zabiegu. Jednak jeżeli chcesz zdecydować się na zabieg tatuażu warto poprosić osobę wykonującą o numery użytych pigmentów czy barwników. Bezpieczne, oryginalne i zarejestrowane fiolki z których korzystają tatuażyści powinny mieć na opakowaniu informację o składzie chemicznym. Tzw. skład INCI w którym jest (mniej istotna faza wodna ) Agua, propylene glycol, glicerin, oraz pigmenty i barwniki oznaczone poszczególnymi numerami identyfikacyjnymi. ( od 10006 do 79900)

Co tworzy kolor tatuażu i który najłatwiej usunąć?

Dla nas jest istotna informacja dzięki której wiemy jaki rodzaj cząsteczki został wprowadzony do skóry i jak będzie przebiegał proces wchłaniania po "rozbiciu ich laserem". Należy pamiętać, że kolor tatuażu tworzą "duże cząsteczki" mikronizowanych tlenków metali oraz "małe cząsteczki substancji barwniących". Najpopularniejszą mieszaniną koloru jest między innymi:

  • ciemny brąz stosowany w makijażu permanentnym, który utworzony jest z mieszaniny mikronizowanych (sproszkowanych) tlenków metali (czarny tlenek żelaza nr. 77499, czerwony tlenek żelaza nr. 77491 oraz żółty tlenek żelaza nr. 77492). Tego rodzaju cząsteczki nie ulegają samoistnemu wchłonięciu ze względu na nie rozpuszczalność w wodzie. Aby pozbyć się ich ze skóry, niezbędne jest "rozdrobnienie aglomeratów" tych cząsteczek za pomocą odpowiedniego lasera pracującego w trybie Q-switched (dla poszczególnych kolorów).
  • różowy i czerwony to mieszanina 2 czerwonych barwników  o małych cząsteczkach ( np. nr 73360 i 12490), które ulegają łatwej degradacji pod wpływem lasera i szybko możne je usunąć ze skóry (wbrew mitom o trudnym usuwaniu kolorów) oraz czarnego tlenku żelaza, który w tatuażu różowym lub czerwonych jest rozproszony i szybciej schodzi niż w przypadku tatuaży ciemnych.
  • żółty i zielony - jest kolorem nie trudnym do usunięcia gdyż składa się zazwyczaj z naturalnych barwników tj. kurkuminy nr 75300, likopenu nr. 75125, polichloroftalocyjaniny miedzi nr 74260 i pigmentów (czyli sproszkowanych tlenków metali) tj tlenek chromu nr 77288 lub żółty tlenek żelaza nr. 77492
  • Czarny - najczęściej wykorzystywanym pigmentem jest czarny tlenek żelaza nr. 77499 oraz sadza nr. 77266, węgiel roślinny nr. 77268:1, które są dużymy cząsteczkami, łatwo tworzącymi aglomeraty, co powoduje, że często wymagają wykonania najwięcej zabiegów laserowych w celu ich usunięcia. W tatuażach czasami używany jest barwnik sulfonowa nikrozyna nr. 50420, którą dosyć szybko można usunąć ze skóry.

 

 

System laserowy Fotona QX max - medical laser systems

Nd:YAG Q-Switched i KTP Nd:YAG Q-Switched

Stosujemy nieinwazyjne usuwanie tatuażu używając kilka rodzajów laserów każdy do innego koloru  i rodzaju.

(1094 nm, 532 nm, 650 nm, 585 nm - pracujące w trybie Q-switched )

Stosujemy najwszechstronniejszy system laserowy. Dzięki czterem długościom fali (1064nm, 532nm, 650nm i 585nm) wszystkie tatuaże profesjonalne, tatuaże nieprofesjonalne, tatuaże pourazowe (dowolne kolory) i przebarwienia (melasma, chloasma, piegi, znamiona), plamy typu czerwonego wina o dyżych rozmiarach i naczyniaki płaskie możemy usuwać nawet bez pozostawienia śladów po zabiegu (tj. bliznowacenie i trwałe odbarwienie skóry).