Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość

Jest stanem nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Zazwyczaj nie jest chorobą, a raczej stanem klinicznym, i przykrą niepożądaną dolegliwością. Zbyt duża ilość wydzielanego potu, w sytuacjach nieadekwatnych (pocenie się twarzy, nóg, dłoni pach bez wyrażnej przyczyny) w stosunku do normalnych reakcji pocenia (np. po wysiłku, stres, wysoka temperatura), nie jest organizmowi do niczego potrzebna i należy z nią walczyć po przez włąściwy dobór metody leczenia.

Produkcja i Wydzielanie Potu

Jest to proces kontrolowany przez tzw. układ nerwowy niezależny od naszej woli (tj. możemy rozkazywać mięśniom kiedy mają się kurczyć, tak nie możemy nakazać organizmowi aby się w tym momencie spocił lub nie pocił), mający istotny udział w regulacji ciepłoty ciała oraz gospodarki wodnoelektrolitowej. Układ ten dzieli się na "pobudzający" i "hamujący pobudzenie",

czyli: jeżeli jest nam za gorąco, pocimy się.  Układ pobudzjacy uaktywnił gruczoły potowe do wydzielania potu w celu ochłodzenia organizmu, układ hamujący natomiast zaczyna działać gdy zostanie wyregulowana temperatura ciała. Nadpotliwość to wynik rozregulowania układu "pobudzania i hamowania", kontrolującego wydzielanie potu. Przyczyny tej przypadłości są różne (zaburzenia hormonalne, przewlekły stres, cukrzyca) jednak najczęstszym powodem są uwarunkowania genetyczne, ujawniające się w różnych dekadach życia.

W organizmie człowieka jest kilka milionów gruczołów potowych z czego większość skupiona jest w okolicy dłoni i stóp, dlatego problem nadpotliwości to najczęściej dłonie, stopy i pachy. Okolice te są najczęściej podstawą do operacyjnego leczenia, które zwykle polega na przecięciu unerwienia (wiązek nerwowych układy "pobudzającego wydzielanie potu") danej okolicy obiętej nadpotliwością.

Chirugiczne lecznie nadpotliwości

Sympatektomia piersiowa i lędźwiowa

Zabieg ten wykonywany jest mało inwazyjną techniką endoskopową w znieczuleniu ogólnym. Przeprowadzenie zabiegu wymaga zastosowania selektywnej intubacji, które umożliwia chirurgowi dostęp do okolicy włókna nerwowego odpowiedzalnego z pobudzanie gruczołów do wydzielania potu w określonej okolicy (pachy, dłonie, stopy). Wyłacznie z czynności tego unerwienia, może być wykonane po przez przecięcie tego unerwienia (nieodwracalne) lub zaciśnięcie (odwracalne) specjalnym klipsem. zabiegi chirurgicznego leczenia nadpotliwości przeprowadza. doświadczony chirurg dr Jacek Grabias. Czas hospitalizacji po zabiegu wynosi od 2-4 dni. 

Wstrzykiwanie śródskórne toksyny botulinowej

Jest to niezwykle skuteczne niechirurgiczne leczenie miejscowe.

ZABIEG PRZECIWGRZYBICZY STÓP/ LECZENIE NADPOTLIWOŚCI STÓP

Najczęstszą przyczyną nadpotliwości stóp są rozwijające się infekcje grzybicze. Osłabiają one barierę naskórka i sprzyjają zakażeniom wirusowym. Łatwiej wówczas zarazić się dodatkowymi chorobami skóry na basenie, w saunie czy fitness klubie gdzie łatwo może dojść c do zakażenia np. wirusem brodawczaka. Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja w gabinecie i w domu pomoże skutecznie walczyć z tym, coraz powszechniejszym, problemem.
W naszym gabinecie specjalizujemy się w leczeniu i profilaktyce grzybicy stóp:

Zabieg przeciwgrzybiczny stóp to kompleksowa pielęgnacja w skład, której wchodzą:- pobranie materiału z powierzchni stopy do badania laboratoryjnego

  • oczyszczenia chemiczne i mechaniczne stóp
  • pielęgnacja domowa

Centrum Dermatologii Symbiosis jest podmiotem leczniczym o profilu dermatologiczym. U nas znajdziesz poradę jak odzyskać i utrzymać estetyczny wygląd w zdrowiu jak w chorobach dermatologicznych. Łączymy ze sobą kliniczne leczenie dermatologiczne z nowoczesnymi zabiegami kosmetologii leczniczej i medycyny estetycznej.

skontaktuj się z nami