Badanie nawilżenia skóry

Korneometria - jest to specjalna nieinwazyjna i przyjemna metoda aparatem z odpowiednią sondą określającym poziom stopnia nawilżenia w warstwie rogowej naskórka. W badaniu korneometrem wykorzystuje się zjawiska pojemności cieplnej i półprzewodnictwa elektrycznego (w środowisku o dużym nawodnieniu przewodnictwo prądu jest większe, a jego opór maleje). 

Nawilżenie naskórka - to zdolność wiązania wody w naskórku uwarunkowana obecnością NMF naturalnego czynnika nawilżającego, za którego wytwarzanie odpowiedzialny jest naturalny proces złuszczania. Obumieranie komórek naskórka i rozpad połączeń między nimi, prowadzą do wytworzenia związków tj mocznik, mleczany, kwas mlekowy i aminokwasy. Związki te tworzą kompleks „wchłaniający” wodę oraz modyfikują keratynę (białko komórek naskórka) do jej wiązania. Brak tej zdolności objawia się dyskomfortem, wysuszeniem, wrażliwością, skłonnością do alergii oraz prowadzi do schorzeń dermatologicznych.

W gabinecie przygotowujemy skórę do badania, która musi być odpowiednio oczyszczona, gdyż pozostałości makijażu i kosmetyków mogą w istotny sposób wpłynąć na wynik badania. Kosmetyki zawierające silikony tj fluidy tworzą na powierzchni skóry bezwodny niewidoczny dla oka film, który cechuje niskie przewodnictwo elektryczne, które mogłoby wykazać wysuszenie naskórka, natomiast oleje mineralne tj parafina pozornie nawilżenie. Badanie parametru nawilżenia jest niezbędne dla określenia wydolności bariery hydrolipidowej cery wrażliwej oraz potwierdzenia skuteczności stosowanej pielęgnacji i leczenia.

Badanie zmiany nawilżenia w trakcie używania kremu Back To Comfort serii Ureavit-E.